This website uses cookies to improve your experience.
Member Area / Login

Welcome Guest.
Login and join our Community.

Go to login
Téměř rok působení NR Academy týmů
Jul, 16, 2019

Je tomu téměř rok, co se na česko-slovenské esportové scéně začaly objevovat tzv. „academy“ týmy. Ne všechny týmy tento koncept adaptovaly, ale průkopníkem byla konkureční eSuba, která uskutečnila za pomoci sponzora výběrové řízení a velmi pěknou soutěž, kterou nám bylo potěšením sledovat.

V NR jsme měli zájem academy týmy mít, ale rozhodli jsme se k tématu přistoupit poněkud v menším, tak, jak nám naše ekonomická situace umožnila.  Také nepatříme k těm, kteří rádi kopíruji koncepty druhých a tak jsme se rozhodli neběhat po všemožných partnerech kvůli financím, ale poohlédnout se po těch správných lidech.

Na situaci jsme se dívali z tohoto pohledu: Pro investory jsou esportové kluby v mnohém černé díry na peníze. Ne ve všem a ne všechny. Svět není černobílý, to víme. Academy týmy pro nás však mají jiný význam. Nejsou lákadlem na finance investorů, jsou však šancí pro mladé lidi vyzkoušet si, jaké to je, se v esportu pohybovat.

Naším nejdéle působícím academy týmem je League of Legends academy. Když jsem nahoře zmínil, že jsme se ohlíželi po těch správných lidech, věděl jsem, že jde o těžký úkol. Fluktuace v týmech, tím myslím, stále opakující se změny hráčů, kteří z mnoha různých důvodů vydrží v týmu velmi krátkou dobu, jsou až příliš běžné v našich končinách.

Měli jsme ale štěstí na pár lidí, kteří s námi vydrželi téměř celý rok. Tímto bych chtěl poděkovat, Danovi a Matějovi, že s námi vydrželi takovou dobu, což na hráče LoL není úplně obvyklé. Z lidí, které měla LoL Academy na začátku postupně vykrystalizovaly 2 týmy, které oba kluci vedou.  Je třeba zmínit, že to byli pravě Matěj a Dan, kteří za námi příšli s myšlenkou vzniku academy týmu. Nějakou dobu jsme sice přemýšleli a hledali tu správnou cestu, ale nakonec jsme se rozhodli dát klukům prostor.

LoL Academy se zúčastnila turnaje OvaChamp a také hraje APL season 2. Za zmínku také stojí 2. místo na turnaji BattleFy. Ano, nejde o žádné převratné výsledky a úspěchy. Ale ty my ani po academy týmu nechceme. Jasně, kluci se musí snažit, jak se říká, něco dělat a produkovat. Ale právě to, že jsou academy týmy relativně nezávislé na sponzorských penězích nám umožňuje dát prostor např. těm, co mají talent, ale ne reference. Těm co mají vůli, ale také jim ještě chybí nějaké ty znalosti získané na různých soutěžích.

I když víme, že nebudeme jediní, kdo sklidí plody naší práce, šli jsme do toho. Víme, že mnozí hráči naberou nějaké zkušenosti a půjdou dál. Rozhodli jsme se však tímto krokem pomoci celé esportové scéně. Podle nás tu schází dostatek zázemí pro lidi s talentem, s vůli, ale bez zkušeností, které by produkovalo kvalitní profesionální hráče, co obstojí na světové úrovni. Víme, že sami nezměníme vše, ale můžeme udělat aspoň ten kus práce, co se dá. Všimli jste si, jak málo je na CZ/SK scéně málo týmů, které mívají pravidelné úspěchy na mezinárodním poli? Někdo by řekl, že je zatím to, že naše krajiny jsou relativně malé a je nás (Čechů a Slováků) málo. Naše země ale už ukázaly, že umí produkovat sportovce světové úrovně. Tak proč ne v oblasti eSportu? Jedním z důvodů je, že lidi musí vydržet, aby byli úspěšní. Vydržet, překonat nezdary, udržet týmového ducha. Dnešní uspěchaná doba a technologie pro rychlou komunikaci, bez kterých ovšem eSport nemůže existovat, však tlačí na pravý opak. Aby se vše stalo hned. A co nepřijde hned, nemůže přijít ani později.

Tak ale svět nefunguje. I když Mozart byl virtuos od svých útlých let, musel trávit dny i noci u klavíru, aby něco znamenal. I když Martina Sáblíková má neskutečný talent a dar od Boha, musela strávit dny i noci trénováním, aby mohla přivézt zlaté medaile.

Ani profesionální esport hráč se z vás nestane přes noc a dokonce k tomu nestačí kvalitní herní schopnosti. Musíte se umět prosadit, nenechat se ovlivnit stresem z velkých scén, z diváků a ostatních lidí. Musíte respektovat podmínky smlouvy. Nesmí vám vadit publicita či přesněji, musíte snést, že o vás ostatní mluví a to ne vždy pozitivně. Protože vás sledují oči diváků, musíte se taky umět chovat a reprezentovat. Kapitáni týmů navíc musí umět tým stmelit v těžkých situacích, především při neplánovaných neúspěších, proti papírově slabším týmům. Dále musí umět najít a definovat chyby, kterých se tým dopustil, ale i oni sami. Musíte mít i napaměti svou čest a neúchýlit se k podlým krokům.

Našim cílem je toto poselství předat dál. Všem, co mají sen, že budou jednou těmi úspěšnými esporťáky.  Podle nás je fluktuace v týmech právě taková, že všichni ti mladí lidé mnohdy pořádně neví, do čeho doopravdy jdou a co musí pro úspěch udělat. Nestačí jen vysoký rank v dané hře, i když pro standardní týmy je nutností. Je za tím prostě mnohem víc.

Věříme, že tento text a naše vize budou inspirací pro ostatní. Esport není natolik odlišný od ostatních, „talentových“, odvětví, kde ty největší tváře prodávají. Má však svá specifika a to i lokální. Hry na PC nebo na mobilu hraje prakticky každé dítě, každý mladý člověk. Přesto se však nedaří v našich končinách kontinuálně dosahovat světových úspěchů. Jako fanoušek Doty 2 uvedu příklad. Největším  úspěchem dnešní doby CZ/SK Dota scény je vyřazení z kvalifikace na The International v kvalifikaci, low bracket finále. Kluci z Hippomaniacs mají za sebou obrovský kus práce a já osobně tento výsledek považuji za úspěch, veřejně jsem týmu poděkoval za skvělou práci. Před lety další český tým postoupil, ale skončil na chvostu. Ale to je vše.

Jako malé země nemáme tolik talentů, se kterými bychom mohli pracovat. Můžeme ho však nahradit kvalitou naší práce a tím, že dáme mladým lidem větší prostor esportový svět poznat. Nestačí však, aby academy tým měli jen NR a pár dalších celků. Celý tento koncept bude muset projít opětovnou evolucí. To ale neznamená, že je něco špatně. Každý sportovní klub má svoje zázemí. To mu umožňuje nejen objevovat talenty, ale především s nimi pracovat a to na dlouhodobější bázi. Je to právě tato práce, která a teď si to povězme na rovinu, u minoritního procenta jedinců, co tímto systémem projdou, dělá z amatérského hráče fotbalu hráče profesionálního. Zbytek v průběhu prostě odpadne.

Jsou to právě academy týmy a jejich případná evoluce, které toto zázemí mohou poskytnout. Dalším možným modelem je ten, který používá spolek Inaequalis. Tedy že rovnou dává prostor všem. Domníváme se však, že nejen pro ty celky, jejichž právní forma má obchodní charakter, nemusí být formát, který volí Inaequalis, vhodný či jej mohou z mnohých jiných důvodů odmítat.

Academy týmy jsou tím pádem logickým vyústěním dnešní situace. Jsou pro nás prostředkem, jak přispět ke stabilizaci a pozitivnímu vývoji CZ/SK scény a cestou, jak předat ty správné hodnoty.

Pokud jste článek dočetli až sem, děkujeme! A ještě jednou díky Matějovi a Danovi, kteří jsou příkladem, že tento koncept funguje.

Last News
Necroraisers vítají Dota 2 tým
Téměř rok působení NR Academy týmů
Interview s novým partnerom OvaChamp
Rozhovor s majiteľom organizácie známym pod nickom Psyxtrox
Perníčkova recenze Madmonq®
Rozhovor s Perníčkom. Zástupcom organizácie NecroRaisers
Rozhovor s Nuffym. Supportom našej League of Legends sekcie
Rozhovor s Mayhom. Leaderom našej Fortnite sekcie
Rozhovor s Jouhanom. Strelcom našej PUBG sekcie
Livestreams